Toruń – wyprawa turystyczna

torun

Wiele hoteli znajdujących się w Toruniu reklamuje to miasto używając określenia „ gotyk na dotyk”. Zwłaszcza te hotele, które znajdują się blisko centrum, nieopodal starówki. Wystarczy wyjść na spacer po obfitym śniadaniu i mieć przepiękne zabytki Torunia, na wyciągnięcie ręki. Coś w tym sloganie jest, bo oprócz licznych muzeów, większość zabytków znajduje się tuz obok nowoczesnych lub odnowionych budowli.

Najstarsze kamienice znajdują się niemal na wszystkich bocznych ulicach wokół Rynku w Toruniu. Jak na przykład ta przy ul. Mostowej 6. Niesamowita budowla z XVI wieku. Jak mówią przewodnicy, wiele lat temu, były to trzy oddzielne budowle, jednak z czasem połączono je fantastyczną fasadą zwaną „uszami królika”. Wewnątrz kamiennicy, znajduje się piękna klatka schodowa z licznymi rzeźbami. Co ciekawe, w budynku tym, mimo fatalnego stanu technicznego, do dziś mieszkają ludzie.

Nieopodal, dosłownie kilkadziesiąt metrów dalej, znajdziemy w Toruniu Bramę Mostową, budowlę z XV wieku, w której obecnie mieści się siedziba miejskiego konserwatora zabytków. Miejsce to, stanowi szczególny element planu wielu sesji fotograficznych dla nowożeńców. Jak mówią, zdjęcie w tym miejscu, przynosi szczęście. W Toruniu znajdziemy tez wiele innych zabytków, które zachwycają architekturą. To miedzy innymi pozostałości po zamku krzyżackim, mur obronny, Krzywa Wieża, której odchylenie od pionu ma ok. 1,5 metra. Na pewno Toruń, to miejsce szczególne, zwane często drugim, małym Krakowem.

A jeżeli wpadniesz na Lidzbark Info, znajdziesz jeszcze więcej fantastycznych miejsc do zwiedzania w starej, dobrej Polsce.

Co roku przyjeżdżają tu setki turystów z całej Europy. Niestety mało jest turystów z Polski. Nie licząc oczywiście szkolnych wycieczek. A jednak warto zaznaczyć to miasto na mapie, jako cel naszej kolejnej wyprawy turystycznej. Zarezerwujmy sobie jednak, minimum 3 dni na zwiedzanie. W Biurze Informacji Turystycznej, możemy skorzystać z pomocy zawodowego przewodnika, który oprowadzi nas po najciekawszych miejscach i opowie ciekawe historie o poszczególnych budowlach. Samotne zwiedzanie, to spacer po Starówce.