Ciekawe atrakcje turystyczne Warmii i Mazur

Warmia i Mazury region nazywany krainą tysiąca jezior, mimo, że  jest ich ponad dwa razy więcej. Jest to obszar, który zaprasza turystów swoimi pięknem natury oraz bogatą historią.

Zabytki znajdujące się na mapie Warmii i Mazurach są niewątpliwą atrakcją dla każdego miłośnika historii. Malowniczy krajobraz, gotyckie zabytki i kościoły pełne dzieł sztuki.

Co warto zobaczyć na Warmii i Mazurach?

Skoro mowa o zamkach to nie wypada pominąć historycznej rezydencji biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Zamek w Lidzbarku Warmińskim to historyczna rezydencja biskupów warmińskich. To jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury gotyckiej w Polsce.

Na liście miejsc wartych zobaczenia jest Twierdza Boyen. To ważny obiekt strategiczny, znajdujący się w zachodniej części Giżycka, w pobliżu jezior Kisajno i Niegocin. Na terenie twierdzy znajduje się Amfiteatr, w którym odbywają się imprezy cykliczne, koncerty, festiwale, kabarety oraz Galeria, usytuowana w Koszarowcu nr 1. W Giżycku podziwiać możemy most obrotowy. Most otwierany jest ręcznie, otwarcie umożliwia przepłynięcie jachtów motorowych i żaglowych. Warto jednak wcześniej sprawdzić aktualne godziny otwarcia mostu i na miejscu pojawić się przed czasem. Kolejki bywają całkiem spore. W portalu e-warmia.pl przeczytasz więcej o niezwykłej przeprawie przez most obrotowy w Giżycku.

Kolejnym punktem do odwiedzenia jest ważne historycznie miejsce, czyli Wilczy Szaniec, gdzie w czasie II wojny światowej mieściła się kwatera główna Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych. Właśnie tam w lesie gierłoskim w 1944 roku miał miejsce słynny zamach na Hitlera.

Kwatera główna Niemieckich Wojsk Lądowych znajdowała się nieco dalej w Mamerkach. Te fortyfikacje z II wojny światowej należą do jednych z najlepiej zachowanych obiektów. Poza bunkrami oraz muzeum atrakcje dla turystów stanowi wieża widokowa.