Co warto zobaczyć w Alwernii?

Niewielka Alwernia może zaskoczyć nas swoimi zabytkami. Co warto zobaczyć w tym miasteczku? Jakie atrakcje sprawiły, że ta podkrakowska miejscowość zyskała tak wielką popularność?

O Alwernii jako miejscu turystycznym

Zwiedzanie Alwernii jest nie lada gratką dla miłośników architektury sakralnej. Dumą miasteczka jest sanktuarium, chętnie odwiedzane przez wiernych z okolicznych miejscowości. Zespół klasztorny bernardynów to jeden z cenniejszych zabytków sakralnych na terenie Małopolski – więcej o atrakcjach turystycznych w Małopolsce na malopolskainfo.pl. Powstał on w XVII wieku i szybko stał się ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym. Klasztor, ufundowany przez Krzysztofa Piotra Korycińskiego herbu Topór oraz Annę z Odrowążów, został zbudowany na wzór do toskańskiego Alverno. W barokowej świątyni można zobaczyć sporo cennych dzieł sztuki, przy czym dla wiernych najważniejszy jest obraz Ecce Homo. Trafił on do Alwernii z kościoła w pobliskich Babicach, do którego zawędrował aż z Konstantynopola.

Co jeszcze warto zobaczyć w Alwernii?

W trakcie wycieczki po tej miejscowości warto zajrzeć na rynek i przyjrzeć się drewnianej zabudowie o typowo małomiasteczkowym charakterze, warto też zajrzeć do muzeum, w którym skupiono się na dziejach straży pożarnej. Dawne wozy, oznaczenia i sznadnary – taka kolekcja robi wrażenie. Dla tych, którzy wolą przyrodnicze ciekawostki, nie lada gratką będzie spacer po tutejszym wąwozie lessowym. Ma on raptem 400 metrów długości, jednak jego pokonanie może każdemu z nas dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Wąwóz ten może się pochwalić ciekawą budową geologiczną, a na jego zboczach rośnie sporo ciekawych gatunków roślin, m.in. rzadkich porostów. Wszystko to sprawia, że jest on ważną atrakcją turystyczną – szczególnie dla botaników.