Pałac Golestan – najważniejszy budynek w Teheranie

Golestan

Pałac Golestan to jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków przez turystów, którzy decydują się na podróż do Iranu. Zbudowany za czasów dynastii Qajar, kryje w swoich murach historię i przedmioty o wielkiej wartości. Pałac Golestan jest symbolem Teheranu, stolicy kraju, a jego znaczenie historyczne i artystyczne sprawia, że jest to obowiązkowy punkt zwiedzania dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o irańskiej kulturze.

Historia Pałacu Golestan

Ten kompleks pałacowy mieści kilka budynków o znaczeniu historycznym i zachowuje nie tylko kulturę mieszkańców Teheranu, ale także starożytne formy architektoniczne kraju. Pierwszy z budynków Pałacu Golestan pochodzi z połowy XVI wieku. Kompleks zaczął zyskiwać na znaczeniu za czasów dynastii Kajarów, kiedy Teheran stał się stolicą Persji. W ten sposób pałac Golestan stał się rezydencją królewską w latach 1794-1925. W późniejszych latach pałac był przeznaczony wyłącznie do goszczenia ważnych wydarzeń, takich jak koronacje.

Chociaż Pałac Golestan ucierpiał w XX wieku, kiedy Pahlavi zniszczyli znaczną część kompleksu, w 2013 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jako kompleks, który był wykańczany i ulepszany na przestrzeni wieków, wyraźnie widać różne wpływy i odmiany klasycznego stylu perskiego. Każda dynastia wprowadzała inne elementy, aby dostosować je do nowoczesnych trendów przywiezionych z Europy, zwłaszcza z Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

W Pałacu Golestan będziesz miał okazję nie tylko zwiedzić imponujące budynki, ale także podziwiać ogrody i stawy. Na terenie parku znajduje się kilka muzeów i sal wystawowych, w których można obejrzeć dzieła pochodzące z okresu panowania różnych dynastii perskich.

Wizyta w Pałacu Golestan

Oto kilka najważniejszych sal, ogrodów, muzeów i budynków.

Marmurowa Sala Tronowa

Ten spektakularny taras został zbudowany w 1806 roku. Ściany zdobią obrazy, marmurowe rzeźby, kafelki, lustra. Tron, najbardziej widoczny element, został zaprojektowany przez Mirzę Babę Naqash Bashi i wykonany z jednego kawałka materiału.

Pałac Wież Wiatrów

Nazywa się Emarat Badgir i składa się z dwóch pomieszczeń bocznych, dwóch sal i pomieszczenia centralnego, które znajduje się obok stawu. Jest to jeden z najstarszych budynków w kompleksie, zbudowany w XIX wieku przez dwóch wybitnych irańskich architektów.

Sala Lustrzana i Sala Diamentowa

Żadnej z tych dwóch sal nie można pominąć. Należą one do najbardziej popularnych wśród turystów ze względu na swój wystrój i dekoracje. Zarówno Sala Lustrzana, jak i Diamentowa pochodzą z 1874 roku. Ta ostatnia przeszła kilka renowacji i była używana jako sala do ważnych spotkań i ceremonii w kraju w okresie Pahlavi.

A jeżeli uwielbiasz zamki i pałace, zobacz, jak wyglądają letnie wakacje w Zamku Królewskim w Warszawie.