Atrakcje Chorwacji. Split

split

Split to drugie pod względem wielkości miasto Chorwacji. To jednocześnie jeden z najpiękniejszych ośrodków miejskich w tym państwie, w którym prawie zawsze świeci słońce. To jedno z najbardziej słonecznych europejskich miast, o czym najlepiej świadczy obecność na jego terenie takich roślin, jak palmy czy kaktusy.

Split ma długą historię, którą rozpoczynał jako kolonia grecka w początkach naszej ery. Później Rzymianie stworzyli na tych terenach własną prowincję. Sam Split jako miasto powstał z woli cesarza Dioklecjana, który bardziej znany jest jako pierwszy prześladowca chrześcijan oraz władca absolutny, otaczający się wystawnym dworem. Później na terenie obecnego miasta zaczęła pojawiać się ludność Słowiańska. Miasto podlegało również pod rządy Bizancjum i Wenecji, zaś dopiero po I wojnie światowej znalazło się w granicach Jugosławii jako część Chorwacji. Mimo burzliwej historii w tym mieście do dziś zachowały się cenne zabytki.

Najważniejszym z zabytków pochodzących z okresu rzymskiego jest wyjątkowo okazały pałac Dioklecjana. To niezwykłe połączenie obozu wojskowego i letniej rezydencji. Budowla musiała być okazała, gdyż tego wymagało wielkie ego cesarza Dioklecjana.

W okresie rzymskim Split otoczony był murami miejskimi z licznymi bramami oraz basztami. Z kilkunastu baszt do czasów współczesnych przetrwały trzy.

Z zabytków sakralnych na uwagę zasługuje katedra św. Dujama (dawne mauzoleum Dioklecjana). Warto odwiedzić również Muzeum Splitu, które zajmuje wnętrze pałacyku zbudowanego w XVI stuleciu. Warto również zwrócić uwagę na pałac Bindro, który jest najpiękniejszą ze wszystkich barokowych budowli w tym mieście. Warto zobaczyć też pałac Cambi z XV wieku, który wyróżnia się ciekawą, gotycką fasadą.

A jeżeli planujesz wakacje na ograniczonym budżecie, zobacz, jakie kraje są najtańszą opcją na wakacje.

Innym ciekawym zabytkiem jest gotycki ratusz, w którym w czerwcu 1945 roku powstał pierwszy rząd wyzwolonej Chorwacji. Obecnie ratuszowe wnętrza zajmuje Muzeum Etnograficzne. Inne ciekawe muzeum mieści się w barokowym pałacu Milesi. To Muzeum Morskie, znajdujące się w pobliżu nadmorskiej promenady. Ci, którzy chcą poznać najstarsze dzieje tego pięknego miasta, koniecznie powinni odwiedzić tutejsze Muzeum Archeologiczne.