Te informacje powinien znać każdy podróżnik – cenne wskazówki turystyczne

Biura podroży bardzo często wydają się być bezkarne, ponieważ zdają sobie sprawę z tego, że wielu klientów nie ma pojęcia jakie prawa im przysługują.

O czym powinien pamiętać każdy turysta?

Większość z nas na przykład nie ma pojęcia ile ma czasu na zareklamowanie niezadowalającego wyjazdu. Co więcej jak przyznało pięćdziesiąt siedem procent klientów nie czyta dokładnie umowy przed jej podpisaniem. Jedynie pięćdziesiąt jeden procent przepytanych w ankiecie wie, że nawet w przypadku zakupienia wycieczki last minute w dalszym ciągu mamy prawo do reklamowania wycieczki. Badania świadomości turystów są wykonywane corocznie przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Okresem wykonywania takich badań jest okres przedwakacyjny. Każdy turysta, który decyduje się na wyjazd z biurem podroży powinien odpowiednio przygotować się do wybrania oferty. Udając się do każdego biura podroży powinniśmy sprawdzić w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Ewidencja ta jest w pełni wiarygodna, ponieważ jej prowadzeniem zajmuje się Ministerstwo Sportu i Turystyki. Pomagają w tym również Urzędy Marszałkowskie. Jeżeli biuro znajduje się w tym wpisie jest to jednoznaczne z tym, że posiada gwarancję bankową lub ubezpieczeniową. Jest to bardzo ważne, ponieważ chroni turystę przed skutkami niespodziewanego bankructwa. Dzięki gwarancją turysta ma zapewniony bezpłatny powrót do miejsca rozpoczęcia wycieczki. Niestety świadomość o istnieniu takiego rejestru wśród Polaków jest niewielka. Wiedziało o nim jedynie siedemnaście procent ankietowanych. Turyści niewiele wiedzą także o rejestrze klauzul niedozwolonych. Jest to spis wszystkich tych klauzul, które nie mogą być umieszczane w umowach przez biuro podroży.

Więcej wpisów dotyczących najciekawszych atrakcji turystycznych z Polski i nie tylko, znajdziesz w serwisie https://www.region24.pl/.

Takich klauzul w rejestrze jest obecnie ponad trzy i pół tysiąca. Wiedza na ich temat może się okazać niezwykle przydatna i może nam oszczędzić bardzo wiele nieprzyjemnych sytuacji, które mogą nas narazić na straty finansowe rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych.