Odkryj skarby bytomskiej starówki!

bytom

Czy Bytom może okazać się atrakcyjnym celem wycieczki? Dla tych osób, które zainteresowane są przeszłością i kulturą Górnego Śląska, to miasto to wspaniałe atrakcje turystyczne i zabytki, dzięki którym odkrywanie historii regionu staje się prawdziwą przyjemnością. Kto chce poznać historyczny charakter tego miasta w krótkim czasie poznać jego najważniejsze zabytki, tan wycieczki po jego ternie powinien rozpocząć od wizyty na terenie miejskiej starówki. Jakie atrakcje turystyczne czekają na jej terenie?

Historia Bytomia zaczyna się w XI wieku, kiedy to na Wzgórzu św. Małgorzaty powstało ważne grodzisko. W obecnym miejscu, czyli w rejonie dzisiejszego rynku, miasto zaczęło się rozwijać dopiero w wieku XIII. W 1254 roku „nowy” Bytom otrzymał prawa miejskie. Już wtedy miasto mogło się pochwalić sporym rynkiem, który do dziś jest najważniejszym punktem starego miasta. Średniowieczny układ urbanistyczny zachował się tu w doskonałym stanie, a układ ulic, rynek i pozostałości dawnych murów obronnych sprawiają, że każdy w czasie wycieczki po mieście może sobie wyobrazić, jak w okresie średniowiecza mógł wyglądać Bytom.

Wiadomo, że centralnym punktem od „zawsze” był tu rynek. Spory plac otoczony jest dziś ciekawymi kamienicami, wznoszonymi głównie na przełomie XIX i XX wieku. Choć średniowieczne kamienice nie przetrwały do naszych czasów, w piwnicach wielu domów można ujrzeć ich pozostałości. Takimi cennymi pamiątkami są m. in. piwnice Gorywodów, będące ciekawym zabytkiem dla każdego miłośnika gotyckiej architektury. Z gotykiem i średniowiecznymi pamiątkami można się też spotkać podczas zwiedzania kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Stoi on przy Rynku. Od którego oddziela go niewielki skwer. To dawny cmentarz, którego największą ozdobą jest obecnie XIX-wieczna Grupa Ukrzyżowania oraz rzeźby św. Floriana oraz św. Barbary. W gotyckim wnętrzu wyróżnia się barokowy ołtarz z ciekawym obrazem z XVII wieku. Przedstawia on scenę Wniebowzięcia NMP i jest dziełem znanego malarza, Francesco Curradiego. Z XV wieku pochodzi cudowny obraz Matki Boskiej Bytomskiej, który jest uznawany za najważniejszy zabytek znajdujący się w tym kościele. Kościół ten jest jednocześnie miejscem spoczynku członków rodu Henckel von Donnersmarck. Dawni panowie Bytomia spoczywają w krypcie, którą urządzono pod nawą główną bytomskiej fary.

W obrębie dawnych murów miejskich znalazło się też miejsce dla innych zabytków architektury sakralnej. Przy placu Klasztornym można zobaczyć franciszkański kościół św. Wojciecha, z kolei przy ulicy Krakowskiej czeka wyjątkowy zabytek barokowej architektury. To kościół pw. Ducha Świętego, którego historia sięga czasów średniowiecza i ściśle wiąże się z losami bożogrobców z Miechowa. Swą obecną formę zyskał on w początkach XVIII wieku, a kto zajrzy do jego wnętrza, ten będzie mógł zobaczyć ciekawe wyposażenie w stylu barokowym.
Bytomska starówka to nie tylko zabytki sakralne, ale i pozostałości dawnych murów miejskich. W ich obrębie można ujrzeć wiele ciekawych przykładów bytomskiej architektury, przy czym najciekawsze są te style, które pojawiły się w miejscowym budownictwie w końcu XIX i w początkach XX stulecia. Ciekawie prezentuje się tu historyzm, choć i secesja, i modernizm mogą się pochwalić wieloma wspaniałymi dziełami. Można się z nimi spotkać w wielu miejscach, zatem wycieczki po mieście sprawią moc radości wszystkim miłośnikom dawnej architektury.

Bytom i miejskie zabytki mają wyjątkowy charakter. W czasie wycieczki po tym mieście ujrzeć można wiele niezwykłych budowli oraz zakątków, które urzekają swym wyjątkowym charakterem. Bytom to miasto, któremu z pewnością warto poświecić nieco więcej uwagi i które może się okazać idealnym miejscem na urządzanie spacerów śladem historii.

Innym miastem na Śląsku, gdzie można podziwiać zabytkowe atrakcje, są Tychy. Tutaj możesz poznać najlepsze miejsca w Tychach.