Kilka wskazówek kiedy wybierasz się w podróż autostopem.

Kiedy wybierasz się w podróż autostopem. Koniecznie pamiętaj o tych kilku prostych ale istotnych wskazówkach.

  • Używaj odblasków oraz jasnych ubrań – bądź widoczny. Tak jak chciałbyś być widoczny idąc w nocy (ciemnym) poboczem.
  • Odmawiaj przejażdżek od nietrzeźwych kierowców.
  • Zaufaj swojemu instynktowi. Naucz się oceniać ludzi na pierwszy rzut oka. Odmówienie podwiezienia jest w porządku.
  • Jako początkujący, nie podróżuj nocą. W nocy jest więcej pijanych kierowców i ogólnie mniejszy ruch, większe zmiany, aby znaleźć się w niekomfortowych sytuacjach. Dla doświadczonych autostopowiczów nocny autostop nie jest żadnym problemem.
  • Kiedy ktoś prosi o seks, powiedz stanowcze nie. W większości przypadków jest to po prostu samotny kierowca ciężarówki, który jest przyzwyczajony do pan zajmujących się tą profesją. Dla nich to kulturowo nie jest wielka sprawa, aby zapytać.
  • Nie wsiadaj po pijanemu lub na haju.
  • Zadzwoń do przyjaciela, mówiąc, że właśnie dostałeś podwózkę, skąd i dokąd zmierzasz itd.

Bonusy na urlopowiczów

Te wskazówki nie zwiększą Twojego bezpieczeństwa, ale sprawią, że poczujesz się lepiej i pomogą Ci, jeśli coś się stanie:

Poinformuj kogoś, gdzie podróżujesz (dobra praktyka bez względu na to, czy korzystasz z autostopu, czy nie). Bądź świadomy, że w niektórych krajach kobiety są bardziej narażone na molestowanie na ulicach, a więc także podczas podróży autostopem. Np. Turcja i Egipt cieszą się z tego powodu złą sławą. Niektórzy wysyłają SMS-y z numerem rejestracyjnym samochodu do swoich znajomych, żeby w razie wątpliwej sytuacji można namierzyć ostatnią osobę, z którą miało się kontakt. Jednym słowem – trzeźwy umysł, pewność siebie, realna ocena sytuacji i chęć przygody to podstawa podróży autostopem.