Bieszczadzkie atrakcje – Ropienka

Bieszczady to nie tylko piękne góry i wspaniałe pejzaże, ale i szereg miejscowości, do których z pewnością warto zajrzeć. Jednym z tych miejsc, w których podczas krajoznawczej wycieczki po tej części kraju warto się zatrzymać, jest Ropienka. Co warto wiedzieć na jej temat? Jakie atrakcje czekają tu na zwiedzających?

Ropienka – ważnie informacje

Ropienka to duża wieś, na terenie której turystyka zaczyna odgrywać coraz ważniejszą rolę. Nic w tym dziwnego. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł urządzać ciekawe wyprawy w pasmo Chwaniów, cieszyć się pięknymi widokami oraz w przyjemny sposób poszerzać swą wiedzę na temat historii. Pierwsze informacje na temat tej miejscowości pojawiają się w początkach XVI wieku, a dzięki nim dowiadujemy się, iż została ona założona przez Piotra Kmitę. Ważną rolę w lokalnej gospodarce odgrywało wydobycie ropy (do czego zresztą nawiązuje nazwa miejscowości), a tutejsza kopalnia ropy w drugiej połowie XIX wieku miała bardzo duże znaczenie. W latach 30-tych XX wieku w miejscowości tej działało aż 70 szybów.

Do dziś w trakcie spacerów po tej miejscowości można ujrzeć wiele pozostałości po przemyśle naftowym, przy czym jedną z najważniejszych atrakcji jest dawna kopalnia ropy, znajdująca się niemal w samym centrum wsi. Oprócz tego na gości czekają tu inne atrakcje. Ropienka może się pochwalić ciekawym kościołem z końca lat 30-tych XX wieku oraz zabytkowymi domami, które wciąż zajmują bardzo ważne miejsce w lokalnej zabudowie.

Bieszczadzka Ropienka – podsumowanie

W pobliżu wsi czeka też kilka tras dla narciarzy, nie lada gratką może się też okazać pobliskie ekomuzeum „Hołe”, dzięki któremu można zdobyć wiele ciekawych informacji na temat historii oraz przyrodniczych skarbów tej części Podkarpacia. Całość robi wielkie wrażenie, dzięki czemu w Ropience nikt na nudę nie będzie mógł narzekać.

źródło – https://www.tarnica.pl/ – artykuły o atrakcjach turystycznych z Biszczad