Co warto zobaczyć w Trzebnicy?

Trzebnica jest ważnym punktem na mapie Dolnego Śląska, a bliskość Wrocławia i słynnej Doliny Baryczy skutecznie przyciąga turystów na jej teren. Co warto wiedzieć o tym mieście? Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę w trakcie wycieczki po jego terenie?

Zwiedzanie Trzebnicy

Trzebnica to ośrodek miejski, mogący się pochwalić długą historią. Na terenie Winnej Góry znaleziono ślady pobytu człowieka sprzed 500 tysięcy lat, z V wieku pochodzą z kolei dowody na istnienie w tym miejscu osady słowiańskiej. Po raz pierwszy w dokumentach Trzebnica wymieniana jest w 1138 roku.

O długiej historii miasta przypominają liczne zabytki. Niektórzy mówią, że wolą udać się na wycieczkę tutaj, niż zwiedzać bieszczadzkie atrakcje turystyczne. Do tych najważniejszych zalicza się Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej, którego historia zaczyna się w 1202 roku. Wprawdzie obecny wygląd bazylika zyskała w XVII wieku, jednak w trakcie spaceru po jej terenie wciąż odnajdziemy sporo śladów po romańskiej budowli. W Trzebnicy warto też odwiedzić rynek, przy którym wznosi się dawny ratusz.

Dziś służy on jako siedziba Muzeum Regionalnego, a jego zbiory pozwolą nam w ciekawy sposób zapoznać się z dziejami miasta. Uwagę przyciąga również neogotycki kościół św. Piotra i Pawła, pierwotne służący protestantom, oraz Winna Góra, będąca rewelacyjnym punktem widokowym. Często jest ona nazywana Kocią Górą, nic więc dziwnego, że koty stały się jednym z symboli miasta. Ich figurki możemy znaleźć w wielu miejscach, m.in. w rejonie rynku. Tworzą one tzw. Koci Szlak, który cieszy się dużym powodzeniem wśród gości odwiedzających miasto.