Podróż na własna rękę czy z biura podróży?

Co roku w sezonie urlopowym stajemy przed dylematem, czy poświęcić czas na organizację wyjazdu od podstaw na własną rękę, czy dać się skusić propozycjom z biur podróży. Wybór nie jest łatwy ani oczywisty, każde rozwiązanie ma szereg zalet, ale również pewne mankamenty, o których warto wspomnieć.

Organizacja podróży

Podróż organizowana na własną rękę jest najbardziej elastyczna opcją. To idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie prywatność i swobodę działania. Sami wybieramy wówczas wszystkie elementy wyjazdu. Organizujemy noclegi, przejazdy i co najważniejsze – zwiedzamy to co chcemy i kiedy chcemy. Nikt nie wyznacza nam tak zwanego wolnego czasu, nie jesteśmy też członkiem grupy więc mamy większą szansę na zakosztowanie prawdziwego lokalnego życia.
Minusem tego rozwiązania jest to, że nie znajdujemy się pod opieką rezydenta ani przewodnika i w razie kłopotów musimy sobie radzić sami. Jeżeli natomiast chodzi o koszty to zarówno wycieczka z biurem podróży, jak i taka organizowana na własną rękę może być tania jeśli zrezygnujemy z wszelkich drogich atrakcji i kosztownych zakupów.

Plusy i minusy

Podróż z biurem podróży ma swoje blaski i cienie. Przede wszystkim to wyjazd grupowy więc musimy dobrze czuć się w grupie turystów, by cieszyć się wyjazdem, zamiast narzekać na towarzystwo. Wyprawa zorganizowana ma tę wadę, że z góry określono punkty wycieczki, które mają być spełnione, mamy niewielki wpływ na to, co będziemy zwiedzać bo wszędzie prowadzi nas przewodnik. W razie kłopotów znajdujemy się jednak pod opieką przewodnika lub rezydenta więc nawet bez znajomości języka, damy sobie radę.

Tak na prawdę każdy musi sam odpowiedzieć sobie na pytania o to, co sobie ceni bardziej: swobodę i niezależność, jaką dają wycieczki samodzielne, czy może kusi go bardziej opcja all inclusive i podróżowanie w grupie osób. Jeśli ktoś zdecyduje się na wycieczki all inclusive, to warto sprawdzić na stronie belchatowinfo.pl tanie biura podróży z Bełchatowa.